1) Vertikálna zeleň
Vertikálna zeleň
Vertikálna zeleň ( živé ploty, zelené múry) má niekoľko skvelých vlastností - tlmí hluk, zachytáva prach, v lete poskytuje tieň a zabraňuje prehrievaniu okolia. Má minimálne nároky na priestor, takže ju možno využiť aj priamo v mestách a na menších pozemkoch.
Pracujte na vyučovaní
s prehľadnými kartičkami
záhradných prvkov!
2) Prírodné jazierko
Prírodné jazierko
Akákoľvek vodná plocha prináša do záhrady život. Aj úplne malé jazierko môže vytvoriť vhodný priestor pre život hmyzu, obojživelníkov a vodných živočíchov. Vznikne tak ideálne prostredie na bádanie a pozorovanie.
3) Meteo stanica
Meteo stanica
Malý meteo kútik v záhrade nám vďaka jednoduchým pomôckam na meranie (teplomer, zrážkomer, barometer...) umožní sledovať počasie a priebeh ročných období po celý rok a overiť pravdivosť ľudových pranostík.
4) Miesto pre divočinu, bezzásahová zóna
Miesto pre divočinu, bezzásahová zóna
Vyčleňme si v záhrade časť pozemku, kde nebudeme robiť žiadne zásahy (kosenie, hrabanie lístia, odstraňovanie popadaných konárov...). Vytvoríme tak jedinečný priestor, na ktorom môžeme sledovať prírodné procesy a porovnať ich s inými časťami pozemku.
5) Jašteričník - úkryt pre jašterice
Jašteričník - úkryt pre jašterice
Plaché jašterice potrebujú suché, teplé a chránené miesta. Vyhovujú im suché múry, navŕšené kamene a neobrobená pôda pozdĺž záhradných múrov. Kamenný hotel pre jašteričky v tvare korytnačky či jaštera nám umožní pozorovať tieto plaché tvory pri love aj odpočinku a skrášli našu záhradu.
6) Vonkajšie hudobné nástroje
Vonkajšie hudobné nástroje
Prečo si hudobnú výchovu nespestriť aj pobytom vonku? Litofón, dendrofón a iné prírodné hudobné nástroje nám to umožnia hravou a zaujímavou formou.
7) Vyvýšené záhony
Vyvýšené záhony
Vyvýšené záhony umožnia pestovať plodiny a bylinky aj tam, kde je pôda menej úrodná alebo nevhodná na pestovanie - na svahu, terase, dokonca aj na betóne. Záhony postupne plníme kvalitným kompostom, čím získame viac živín na pestovanie. K vysokým záhonom je dobrý prístup a vyhneme sa aj šíreniu buriny a škodcov.
8) Pocitový / hmatový chodník
Pocitový / hmatový chodník
Ide o chodník, ktorý využíva chôdzu naboso, resp. dotyk rukou, pre lepšie vnímanie prírodných materiálov prostredníctvom hmatu. Chodník môže mať aj tvar kruhu a obsahuje prírodné materiály ako hlina, slama, šišky, kamene, štrk, mach, drievka a pod.
9) Včelí a motýlí záhon
Včelí a motýlí záhon
Cielenou výsadbou do záhrady prilákame nielen včely, motýle a ostatné opeľovače, ale vytvoríme aj estetický prvok záhrady - záhon kvitnúci po celý rok. Vhodnými rastlinami na výsadbu sú budleja (motýlí ker), astry, slnečnica, bodliaky, nechtík, levanduľa, žihľava a mnohé iné.
10) Školské kompostovisko
Školské kompostovisko
Zber biologického odpadu by mal byť samozrejmosťou na každej škole. Ušetríme tak peniaze za odvoz biologického odpadu, ktorý vieme premeniť na cenné hnojivo do záhrady a využijeme ho aj ako náplň do vyvýšených záhonov. Pre kompost si vyberme miesto v kúte záhrady, s ľahkým prístupom a v polotieni.
11) Hmyzí hotel
Hmyzí hotel
Ak chceme v záhrade zvýšiť biologickú rovnováhu a rozmanitosť, prilákajme do nej užitočný hmyz. Stačí na vhodnom, nerušenom mieste postaviť "hotel" z rôznych prírodných materiálov (šišky, staré dierované tehly, polienka, slama, trstinové steblá). Ucholaky, lienky, samotárske včely a iní ochrancovia záhrady v ňom nájdu bezpečný úkryt.
12) Ohnisko / Artušov kruh
Ohnisko / Artušov kruh
Prírodný živel oheň je vítanou súčasťou školskej záhrady a to nielen v podobe spoločenských opekačiek či grilovačiek. Ak okolo ohniska vybudujeme posedenie, premení sa na originálnu exteriérovú učebňu. Sedenie v kruhu podporuje diskusiu a rúca zábrany, keďže pri sedení v kruhu sú si všetci rovní a každý na každého vidí.
13) Zábavné učenie
Zábavné učenie
Hlavolamy, drevené otáčavé pexeso, puzzle, zvukové prvky alebo hmatovník - aj tieto prvky patria do záhrady, ktorá učí. Podnecujú detskú fantáziu, pomáhajú zapojiť všetky zmysly a sú synonymom hravého učenia sa.
14) Oddych a relax
Oddych a relax
V školskej záhrade je priestor aj na oddychovú zónu s hojdacími sieťami zavesenými na stromoch alebo hamakmi, v ktorých sa dá premýšľať, čítať, ale aj debatovať či skladať básne...