1) Vertikálna zeleň

Vertikálna zeleň

Vertikálna zeleň ( živé ploty, zelené múry) má niekoľko skvelých vlastností - tlmí hluk, zachytáva prach, v lete poskytuje tieň a zabraňuje prehrievaniu okolia. Má minimálne nároky na priestor, takže ju možno využiť aj priamo v mestách a na menších pozemkoch.

zp-karticky

Pracujte na vyučovaní
s prehľadnými kartičkami
záhradných prvkov!

2) Prírodné jazierko

Prírodné jazierko

Akákoľvek vodná plocha prináša do záhrady život. Aj úplne malé jazierko môže vytvoriť vhodný priestor pre život hmyzu, obojživelníkov a vodných živočíchov. Vznikne tak ideálne prostredie na bádanie a pozorovanie.

3) Meteo stanica

Meteo stanica

Malý meteo kútik v záhrade nám vďaka jednoduchým pomôckam na meranie (teplomer, zrážkomer, barometer...) umožní sledovať počasie a priebeh ročných období po celý rok a overiť pravdivosť ľudových pranostík.

4) Miesto pre divočinu, bezzásahová zóna

Miesto pre divočinu, bezzásahová zóna

Vyčleňme si v záhrade časť pozemku, kde nebudeme robiť žiadne zásahy (kosenie, hrabanie lístia, odstraňovanie popadaných konárov...). Vytvoríme tak jedinečný priestor, na ktorom môžeme sledovať prírodné procesy a porovnať ich s inými časťami pozemku.

5) Jašteričník - úkryt pre jašterice

Jašteričník - úkryt pre jašterice

Plaché jašterice potrebujú suché, teplé a chránené miesta. Vyhovujú im suché múry, navŕšené kamene a neobrobená pôda pozdĺž záhradných múrov. Kamenný hotel pre jašteričky v tvare korytnačky či jaštera nám umožní pozorovať tieto plaché tvory pri love aj odpočinku a skrášli našu záhradu.

6) Vonkajšie hudobné nástroje

Vonkajšie hudobné nástroje

Prečo si hudobnú výchovu nespestriť aj pobytom vonku? Litofón, dendrofón a iné prírodné hudobné nástroje nám to umožnia hravou a zaujímavou formou.

7) Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony umožnia pestovať plodiny a bylinky aj tam, kde je pôda menej úrodná alebo nevhodná na pestovanie - na svahu, terase, dokonca aj na betóne.  Záhony postupne plníme kvalitným kompostom, čím získame viac živín na pestovanie. K vysokým záhonom je dobrý prístup a vyhneme sa aj šíreniu buriny a škodcov.

8) Pocitový / hmatový chodník

Pocitový / hmatový chodník

Ide o chodník, ktorý využíva chôdzu naboso, resp. dotyk rukou, pre lepšie vnímanie prírodných materiálov prostredníctvom hmatu. Chodník môže mať aj tvar kruhu a obsahuje prírodné materiály ako hlina, slama, šišky, kamene, štrk, mach, drievka a pod.

9) Včelí a motýlí záhon

Včelí a motýlí záhon

Cielenou výsadbou do záhrady prilákame nielen včely, motýle a ostatné opeľovače, ale vytvoríme aj estetický prvok záhrady - záhon kvitnúci po celý rok.  Vhodnými rastlinami na výsadbu sú budleja (motýlí ker), astry, slnečnica, bodliaky, nechtík, levanduľa, žihľava a mnohé iné.

10) Školské kompostovisko

Školské kompostovisko

Zber biologického odpadu by mal byť samozrejmosťou na každej škole. Ušetríme tak peniaze za odvoz biologického odpadu, ktorý vieme premeniť na cenné hnojivo do záhrady a využijeme ho aj ako náplň do vyvýšených záhonov. Pre kompost si vyberme miesto v kúte záhrady, s ľahkým prístupom a v polotieni.

11) Hmyzí hotel

Hmyzí hotel

Ak chceme v záhrade zvýšiť biologickú rovnováhu a rozmanitosť, prilákajme do nej užitočný hmyz. Stačí na vhodnom, nerušenom mieste postaviť "hotel" z rôznych prírodných materiálov (šišky, staré dierované tehly, polienka, slama, trstinové steblá). Ucholaky, lienky, samotárske včely a iní ochrancovia záhrady v ňom nájdu bezpečný úkryt.

12) Ohnisko / Artušov kruh

Ohnisko / Artušov kruh

Prírodný živel oheň je vítanou súčasťou školskej záhrady a to nielen v podobe spoločenských opekačiek či grilovačiek. Ak okolo ohniska vybudujeme posedenie, premení sa na originálnu exteriérovú učebňu. Sedenie v kruhu podporuje diskusiu a rúca zábrany, keďže pri sedení v kruhu sú si všetci rovní a každý na každého vidí.

13) Zábavné učenie

Zábavné učenie

Hlavolamy, drevené otáčavé pexeso, puzzle, zvukové prvky alebo hmatovník - aj tieto prvky patria do záhrady, ktorá učí. Podnecujú detskú fantáziu, pomáhajú zapojiť všetky zmysly a sú synonymom hravého učenia sa.

14) Oddych a relax

Oddych a relax

V školskej záhrade je priestor aj na oddychovú zónu s hojdacími sieťami zavesenými na stromoch alebo hamakmi, v ktorých sa dá premýšľať, čítať, ale aj debatovať či skladať básne...